Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjna ścieżka do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z przeróżnych aspektów nie radzi sobie z właściwą spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb działania jest nader zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i narzuca konieczność nieznacznie zmienionej taktyki funkcjonowania. Dobrze jest gdy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w jasny i transparentny sposób stwierdzić swoje zarobki i co w naszym przypadku jest nader istotne wydatki powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy widzimy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z podjęciem decyzji bowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych trudności finansowych. Musimy mieć świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem nakłady związane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze nakłady jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do instytucji finansowej.