Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem demonstrują minione analizy zrobione przez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.