Fotowoltaika

Fotowoltaika

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz spadek cen paneli fotowoltaicznych przy równoczesnym wzroście tych pochodzących z klasycznych źródeł energii doprowadziły, iż globalne inwestycje w energię słoneczną w ostatnich latach szacowane są w setkach miliardów dolarów. W niektórych krajach Unii Europejskiej (takich jak Niemcy, Hiszpania, Holandia bądź Włochy), cała moc uzyskana z ogniw solarnych sprawiła, iż stały się one konkurencyjne względem energetyki tradycyjnej.

Polska, choć jeszcze nie tak daleko rozwinięta pod względem energetyki słonecznej, również może się pochwalić rozwojem solarnych układów zasilania. Podstawowe oraz powszechne wykorzystywanie fotowoltaiki w życiu daje nie tylko zwrot wydatków takiej budowy i wkład w ochronę otoczenia, lecz też późniejsze korzyści w postaci oszczędności powiązanej z realizacją bezpłatnej energii.Wyjątkowo powszechną instalacją są montaże paneli słonecznych na dachach kamperów i przyczep kempingowych, które zwiększają pojemność akumulatora pokładowego albo dokupionego w zestawie oraz zapewniają mieszkanie w tego modelu samochodach nawet przez wiele miesięcy, korzystając m.in. z telewizora, chłodziarki oraz oświetlenia.

Wśród urządzeń napędzanych energią słoneczną znajdują się także ładowarki do telefonów i laptopów. Wielokrotnie widziany oraz entuzjastycznie kupowany zestaw to ładowarka solarna do akumulatorów. Żeby w pełni radować się z korzyści, jakie niesie wykorzystywanie energii solarnej w produkcji prądu koniecznie należy pamiętać o prawidłowym dobraniu panelu do urządzenia jakie ma zasilać, np. baterie słoneczne 40W ładują akumulator o maksymalnej pojemności 40Ah, więc nigdy słabszej aniżeli jego pojemność. To właśnie prawidłowe przystosowanie instalacji decyduje o efektywności oraz uzyskanych przychodach.

http://suntrack.pl/12-fotowoltaika