Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą ofertą na naszym rynku ofert kredytowych. Jednakże w swojej konstrukcji przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe przydzielane przez zwyczajne banki. Wypada jednak wskazać na parę fundamentalnych różnic.

Główna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie użyczyć kwotę postulowanej pożyczki. Jeśli przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Na ogół jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu posiadają, przynajmniej statystyczne podstawy aby zakładać, że kredyt będzie spłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieco odrębnych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do zasadniczego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym potrzebne jest stosowanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki