Nowiuteńkie prawo budowlane: Jakie uprawnienia czekają budujących?

 

Od 28 czerwca budowa lokali jednorodzinnych, których rozmiar rzutowania nie przekracza poza ich działkę, będzie realna na bazie zawiadomienia z wzorem.

W Dzienniku Ustaw została właśnie zamieszczona uaktualniona ustawa - Prawo budowlane (Dz.U. z 2015 r. poz. 443). Jak ocenia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, innowacyjne normalizacje znajdą przeznaczenie do 40 proc. spraw poruszających zakładania budynków jednorodzinnych.

Do zgłoszenia konstrukcji będzie przyjdzie uzupełnić druki, jakie aktualnie należy dostarczyć wespół z wnioskiem o pozwolenie na budowę, a zatem: cztery egzemplarze projektu budowlanego, obwieszczenie o dysponowaniu własnością na cele budowlane plus opcjonalnie opinię o warunkach zabudowy.

Zasadniczą reformę wsadzono jednak do zawartości schematu budowlanego. Niniejszy albowiem nie będzie już potrzebował mieścić potwierdzeń:

- o umożliwieniu dostaw prądu wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków,

- o wymogach zaanektowania obiektu do platform wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, lotnych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych,

- zarządcy drogi o propozycji zestawienia działki, na której powstanie obiekt, z ulicą publiczną.

Innowację tę narzuciła empiryka. Zdarzało się, że administratorzy mediów bynajmniej nie planowali dawać inwestorom potwierdzeń o zabezpieczeniu np. dostaw cieku, za to przekazywali powody techniczne a wymagali od razu sygnowania umów.

Rysunek budowlany będzie musiał jednak mieścić wzmiankę o obszarze rzutowania obiektu. Po zgłoszeniu budowy budynku jednorodzinnego starosta będzie miał 30 dni na zbadanie dokładności szkicu z kanonami. Jeśli dojdzie do wniosku, iż dokumenty należy uzupełnić, sformułuje przedsiębiorcy okres na to. W razie niedopełnienia zgłoszenia albo jeżeli wynikać z niego będzie, że konfiguracja domku byłaby sprzeczna z kanonami, starosta zobligowany będzie do wniesienia zakazu. Przy czym na innych formułach przewidywany będzie okres na wykonanie tejże czynności: aktualnie w ciągu 30 dni zakaz musi pozostać dostarczony konstruującemu. W myśl prekursorskich paragrafów starczy, że w tym terminie zostanie on wysłany na poczcie. Właściwie więc termin niepewności dewelopera będzie o parę dni dłuższy.

W wypadku jak zawiadomienie będzie kompleksowe, do konstrukcji można będzie podejść po 30 dniach. Znowelizowane prawo budowlane odstępuje również z 7-dniowego terminu, który musi przeminąć po spełnieniu oświadczenia o zamierzonym czasie rozpoczęcia robót budowanych. Dzięki czemu wejść na obszar budowy będzie można niezwłocznie po jego zakończeniu.

Po wprowadzeniu w życie przepisów starosta będzie miał obowiązek raportowania na witrynie internetowej urzędu informacji o dniu dostania zgłoszenia, wstawienia sprzeciwu albo upływu momentu do wniesienia sprzeciwu - w czasie 3 dni od zapadnięcia owych możliwości.