Schody drewniane - rodzaje i montaż

W domach jednorodzinnych bardzo atrakcyjne i często stosowane są schody drewniane. Oprócz właściwości funkcjonalnych pełnią również istotną rolę w aranżowaniu domowego wnętrza.

Schody drewniane

Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.

Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie. Jako stały element wnętrza mogą w sposób decydujący zaważyć na stylu i wyglądzie całego pomieszczenia. Między innymi dlatego drewno, jako materiał niezwykle różnorodny, naturalny i efektowny i jednocześnie trwały jest tak często wybierane jako surowiec do wykonania schodów.
Schody - z jakiego drewna powinny być zrobione?
Schody drewniane
 Nowoczesny minimalizm czyli prosta forma stopni i brak poręczy (fot. Marchewka)

Schody drewniane wykonuje się z rodzimego drewna drzew liściastych: klonu, buku, brzozy, dębu, jesionu, wiśni, orzecha oraz z gatunków egotycznych. Te ostatnie są niestety kilkadziesiąt procent droższe, rzadko wykorzystywane jest drewno iglaste, zwykle sosnowe.

Drewno przeznaczone na stopnie powinno odpowiadać co najmniej II klasie jakości. Wszystkie innych elementów nośnych schodów należy wykonywać tylko z drewna liściastego klasy I. Materiał powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje. Drewno musi być suche (wilgotność poniżej 8-12%), bez sęków i innych wad. Stopnie wykonuje się bądź z drewna litego, bądź klejonego warstwowo.

Ponieważ drewno używane na schody musi być bardzo dobre gatunkowo, często zastępuje się je prefabrykatami. Są wśród nich płyty z drewna litego klejonego na styk lub niektóre odmiany sklejki. Nie wolno natomiast używać listwowych i listewkowych płyt stolarskich.


Z czego składają się schody?

    bieg – nachylona część schodów; ta, po której wchodzimy, składająca się ze stopni i biegnąca w jednym kierunku
    podniebienie – spodnia część biegu,
    spocznik – pozioma płyta na półpiętrze, można dzięki niej zmienić bieg schodów,
    podest – taka sama płyta jak spocznik, ale umieszczona na piętrze,
    stopnica – pozioma część stopnia, na której stawiamy stopę, poruszając się po schodach,
    podstopnica – pionowa część stopnia; jeśli jej nie ma – schody są ażurowe,
    policzek – boczna belka biegu lub np. w przypadku żelbetowych, jego bok.