Restrukturyzacja kredytów jako taktyka na finansowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób działania jest nader zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i domaga się nieznacznie zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest wówczas gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w klarowny i transparentny sposób wyznaczyć swoje przychody i co w naszym wypadku jest bardzo ważne wydatki związane ze spłatą naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poducha pieniężna.

Natomiast gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy profitów to jest to znak alarmowy informujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną niebezpiecznych problemów finansowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Zawsze bowiem ceny powiązane z komornikiem będą wyższe niż dzisiejsze wydatki jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.