Restrukturyzacja kredytów w kłopotliwych czasach


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba specjalistów uwypukla to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Choć już w skali makro sprawia to niesłychanie szkodliwe skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.