Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania zrobione poprzez polski instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu praktyków sygnalizuje to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.