Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo specjalistów kładzie nacisk na to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.