Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy praktycznej dla potrzebujących


Pracuję w dziedzinie finansowo- pożyczkowej od dobrych kilkunastu lat. Z biegiem czasu zacząłem widzieć jak sporym problemem w naszym rodzimym społeczeństwie jest kwestia długów. Stąd też z czystym sumieniem mogę powiedzieć, iż najatrakcyjniejszym rozwiązaniem na taką sytuację jest restrukturyzacja kredytów i to z wielu naczelnych względów. O tych przyczynach wspominam niżej.

Restrukturyzacja w swoim zasadniczym znaczeniu wyznacza zmianę organizacji. W kontekście kredytów oznacza modyfikację sposobu ich spłacania lub co w szeregu przypadków wiąże się z tym zabiegiem ich konsolidacja. Historia każdego klienta, który do mnie trafia jest z grubsza analogiczna. Zaczyna się za każdym razem od jednego kredytu np. na spędzenie egzotycznych wakacji. Przecież człowiek całe życie ciężko pracuje i niedużo ma z tego przyjemności. Po wakacjach trzeba by sfinalizować remont mieszkania. Ile bowiem można bytować w domu umeblowanym w nurcie "późny PRL". Na taki cel również można zaciągnąć jak określa reklama wspaniały kredyt.

W tym czasie objawia się brak odpowiedzialności dużej ilości klientów. Ponieważ bardzo duża grupa z nich nie zastanawia się nawet czy rzeczywiście w następnym miesiącu będzie miało środki finansowe na spłatę swoich zaciągniętych kredytów. Nieraz dochodzą do tego problemy życiowe np. utrata pracy i wówczas sytuacja zaczyna być poważna. Właściwie jest gdy taka osoba nie później niż w takowym momencie zreflektuje się w swoim położeniu i podejmie stosowne kroki. Wówczas bowiem restrukturyzacja kredytów jest najbardziej efektywna.

Przede wszystkim należy zainicjować pertraktacje z bankami. Dzięki sprawnym rozmowom mamy możliwość uzyskać zawieszenie spłacanego kredytu i przetrwać "dotkliwy" okres. Co więcej jest możliwość zredukowania poziomu spłacanych rat a co za tym idzie będziemy mogli naprawić nasz domowy budżet.