Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu praktyków sygnalizuje to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo negatywne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.