Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu znawców uwypukla to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jednakże w skali makro rodzi to nader negatywne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.