Restrukturyzacja kredytów- porady fachowców na szybkie wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zaznacza to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Choć już w skali makro sprawia to niesłychanie szkodliwe skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.