Restrukturyzacja kredytów jako środek na kredytowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorakich aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i wymaga nieco zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest wówczas gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w jasny i transparentny sposób określić swoje dochody i co w naszym wypadku jest niesłychanie ważne koszty związane ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do wykorzystania tzw. poduszka finansowa.

Z kolei gdy widzimy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy dochodów to jest to znak alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z wykonaniem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych problemów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem nakłady powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze nakłady jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.