Restrukturyzacja kredytów jako taktyka na finansowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem demonstrują minione badania przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu znawców zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to nader negatywne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.