Restrukturyzacja kredytów- porady ekspertów na szybkie wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Duża liczba specjalistów akcentuje to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to bardzo negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.