Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu praktyków sygnalizuje to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to nader niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.