Restrukturyzacja kredytów okiem sprawdzonego eksperta kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu ekspertów zaznacza to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro wywołuje to nader niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.