Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania przeprowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Mnóstwo ekspertów kładzie nacisk na to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Natomiast w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.