Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjna droga do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo specjalistów zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Jednakże w skali makro rodzi to niesłychanie negatywne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.