Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z różnorodnych względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb postępowania jest bardzo zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i narzuca konieczność odrobinę zmienionej taktyki działania. Świetnie jest wówczas gdy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu możemy w klarowny i przejrzysty sposób stwierdzić własne przychody i co w naszym wypadku jest bardzo istotne wydatki powiązane ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do skorzystania tzw. poducha finansowa.

Natomiast gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do ilości zarobków to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną niebezpiecznych problemów finansowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem nakłady powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż teraźniejsze wydatki jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.