Restrukturyzacja kredytów- doskonałe wyjście dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba praktyków podkreśla to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Ale już w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.