Restrukturyzacja kredytów- kompilacja informacji dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują minione badania zrealizowane przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wytwarza to nader niekorzystne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.