Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem demonstrują minione badania przeprowadzone przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu specjalistów akcentuje to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Natomiast w skali makro sprawia to bardzo szkodliwe skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.