Restrukturyzacja kredytów w kłopotliwych latach


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba fachowców kładzie nacisk na to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro sprawia to nader niepomyślne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.