Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Duża liczba praktyków kładzie nacisk na to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.