Restrukturyzacja kredytów- sugestie profesjonalistów na bezzwłoczne wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Mnóstwo praktyków uwypukla to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.