Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu fachowców zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to nader niekorzystne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie lepszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.