Restrukturyzacja kredytów jest coraz to w większym stopniu popularna w naszym kraju


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrobione poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo znawców zaznacza to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Ale już w skali makro rodzi to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.