Restrukturyzacja kredytów jako taktyka na kredytowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro wytwarza to niesłychanie szkodliwe skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.