Restrukturyzacja kredytów jest coraz w większym stopniu popularna w naszym kraju


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zwraca uwagę na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro wytwarza to bardzo szkodliwe skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.