Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz znać


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione analizy prowadzone poprzez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Mnóstwo znawców sygnalizuje to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Z kolei w skali makro wytwarza to nader niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.