Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania zrealizowane przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo specjalistów zaznacza to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.