Restrukturyzacja kredytów w latach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z różnych względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb postępowania jest bardzo zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga nieco zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest kiedy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w klarowny i transparentny sposób wskazać swe zarobki i co w naszym przypadku jest niesłychanie istotne wydatki związane ze spłatą naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka finansowa.

Z kolei gdy zobaczymy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych kłopotów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem koszta związane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do banku.