Restrukturyzacja kredytów jest coraz bardziej popularna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Mnóstwo praktyków podkreśla to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro powoduje to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.