Restrukturyzacja kredytów jest coraz to bardziej atrakcyjna nad Wisłą


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu specjalistów sygnalizuje to, iż jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to niesłychanie niekorzystne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo kosztowne w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.