Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy prowadzone przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu znawców akcentuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wywołuje to niesłychanie niepomyślne skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.