Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione badania przeprowadzone przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Duża liczba fachowców podkreśla to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie lepszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.