Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy praktycznej dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Duża liczba praktyków sygnalizuje to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to niesłychanie niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.