Restrukturyzacja kredytów jako środek na pożyczkowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy prowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Mnóstwo znawców akcentuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Ale już w skali makro sprawia to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.