Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz znać


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z przeróżnych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób postępowania jest nader zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak zbudowane pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i narzuca konieczność trochę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. idealnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w zrozumiały i przejrzysty sposób stwierdzić swoje przychody i co w naszym wypadku jest nader ważne nakłady powiązane ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy czekać z podjęciem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych trudności kredytowych. Musimy mieć świadomość, że np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Zawsze bowiem koszta związane z komornikiem mogą być wyższe niż obecne wydatki jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do banku.