Restrukturyzacja kredytów okiem doświadczonego doradcy pożyczkowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu ekspertów zaznacza to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.