Restrukturyzacja kredytów okiem sprawdzonego eksperta kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują minione badania zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu fachowców podkreśla to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Choć już w skali makro rodzi to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.