Restrukturyzacja kredytów- zbiór wiedzy dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozmaitych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest niesłychanie przybliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak zbudowane zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i narzuca konieczność lekko zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest wówczas gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w jasny i przejrzysty sposób wyznaczyć swoje dochody i co w naszym wypadku jest niesłychanie ważne koszty powiązane ze spłatą naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy widzimy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do sumy dochodów to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną poważnych kłopotów finansowych. Musimy mieć świadomość, że np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem wydatki związane z komornikiem będą wyższe niż bieżące wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.