Restrukturyzacja kredytów okiem doświadczonego specjalisty pożyczkowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują minione analizy przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba fachowców zaznacza to, że jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.