Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest stosowana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z rozmaitych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest nader zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i wymaga lekko zmienionej taktyki postępowania. Świetnie jest wówczas gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wybornym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w klarowny i transparentny sposób wyznaczyć swe dochody i co w naszym wypadku jest bardzo istotne nakłady połączone ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poducha finansowa.

Ale już gdy zobaczymy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy przychodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji bowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną poważnych problemów finansowych. Musimy mieć świadomość, że np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem ceny związane z komornikiem będą wyższe niż bieżące nakłady jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do instytucji finansowej.