Restrukturyzacja kredytów jest coraz w wyższym stopniu atrakcyjna nad Wisłą


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu fachowców akcentuje to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Natomiast w skali makro wytwarza to nader negatywne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.