Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest bardzo przybliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga nieco zmienionej taktyki postępowania. Świetnie jest kiedy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w zrozumiały i przejrzysty sposób ustalić swoje dochody i co w naszym przypadku jest nader ważne wydatki związane ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy zobaczymy, iż poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do ilości przychodów to jest to sygnał alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych kłopotów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem nakłady powiązane z komornikiem będą wyższe niż teraźniejsze nakłady jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.