Restrukturyzacja kredytów jest coraz w większym stopniu popularna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone przez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo znawców uwypukla to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.